![](https://doamna.org/wp-content/uploads/2022/04/crem-cu-tuse-de-pensula-frumusete-machiaj-coperta-facebook-9-1.png?w=828)
Pentru că elevii mei mi-au cerut să jucăm „Activity”, dar cuvintele și expresiile de pe cartonașe erau prea greu de ghicit, am creat o variantă adaptată lor, pe care am numit-o „Vorbește, mimează, desenează!” Copiii au adorat-o! A devenit jocul preferat și îl jucăm de câteva săptămâni deja.
Și pentru că suntem clasa a III-a, am mai pus câteva condiții: să spună dacă cuvântul este substantiv sau altă parte de vorbire, să îl descrie folosind cinci adjective. Voi îl puteți adapta în multe feluri: să spună numărul de silabe, de litere sau de sunete, să segmenteze fonemic cuvântul, să formuleze o propoziție cu el etc.
![](https://doamna.org/wp-content/uploads/2022/04/278023025_1049319978986463_763825081040435151_n-1.jpg)
![](https://doamna.org/wp-content/uploads/2022/04/278040115_1049319982319796_4363577719138787749_n-1-2.jpg)
Eu am introdus bilețele treptat: prima dată am început cu cuvintele care trebuie explicate, apoi cu cele care trebuie desenate, iar pe cele care trebuie mimate ultimele.
Se poate descărca de aici:
Un gând despre „Joc: „Vorbește, mimează, desenează!””